Úvodní stránka / Ukrajina

Ukrajina


Ruská invaze na Ukrajinu neboli rusko-ukrajinská válka je ozbrojený konflikt, který začal zrána 24. února 2022 ruským útokem na Ukrajinu.

V tu dobu by si nikdo nevsadil, že Ukrajina bude již rok úspěšně vzdorovat.

Ihned 25.2. jsme začali organizovat sbírku Ukrajině na pomoc, sebírali jsme oblečení, spacáky deky a nakoupili trvanlivé potraviny. Celkem se nám podařilo naplnit 2 kamióny, které 3.3.2022 vyrazili na cestu v čele s ředitelem naší firmy Kvidem Štěpánkem. Který byl jedním z řidičů kamiónu.

První přechod přes hranice byl asi nejhorší, kamióny tam stáli 8 hodin. Součásti konvoje byl i náš obchodní ředitel Petr Bodlák, který jel s Fordem tranzitem plným potravin a 8mi volnými místy pro všechny případy. Do Česka tak v dovezli dvě matky se třemi dětmi, kde jejich manželé narukovali.

Uspořádali jsme i sbírku firemní kde se vybralo 150 000,-.Nakoupili jsme a dopravili za to 10 neprůstřelných vest .

17.března jsme ve spolupráci s LoZS ČR (Lokalizační záchranný sbor) vyzvednout tři rodiny přímo ze lvova, které tam přicestovali z Kyjeva.Poskytli jim ubytování,práci a pomohli děti zařadit do školky.

Na účet LoZS ČR pravidelně zasíláme peníze na pomoc převozu raněných a jinak postižených lidí.

Vybrali jsme od různých dárců a dovezli zdravotnický materiál za necelý 1 000 000,- korun.

Společně s Markem Hilšerem jsme nakoupili drony a termovize, které se dovezli do Mykolajiva přímo vojákům.

Vyslali jsme autobus pro uprchlíky, který se nakonec rozhodli hradit z vlastních zdrojů majitelé autobusové firmy, kterou jsme najali. Manželům Paďourovým z Letohradu děkujeme.

Od začátku invaze do 22.02.2023 se nám podařilo dostat na Ukrajinu 13 kamiónů materiální pomoci v hodnotě necelých 8 500 000,-. Jezdíme až do dalekého Mykolajiva.

Na účet Ukrajinské armády jsme zaslali 2 000 000,- Kč.

Pod svá křídla jsme si vzala rodinu, která žila půl roku v Praze, kde se jim nepodařila sehnat práce ani školka a žili izolovaní v chatové osadě. Pán s paní jsou oba hluší a mají děti ve věku 3 a 5 let. Poskytli jsme jim ubytování, pánovi práci a starší holčičce zajistili školku.

V současné chvíli ubytováváme a zaměstnáváme 33 ukrajinců, kteří utekli před válkou a ubytováváme 62.